Wakacje 2022

Czerwiec koniec roku szkolnego, początek wakacji i mam nadzieję początek lepszego czasu. To idealny moment na podsumowania. Ale tyle się ostatnio działo, że to cud że udało się nam dotrwać do końca. A nie było łatwo. Ogromne problemy ze zdrowiem najbliższych i strach o ich życie 😦 Później potężny wysiłek by posklejać to co jest możliwe… A po wszystkim przyszedł czas na próbę wyciszenia. Czasem wydaje nam się, że to już koniec, że to co nas spotkało jest tak ciężkie i trudne, że nie potrafimy przezwyciężyć tego co przyniósł nam los. Często wtedy mówimy, że nie damy rady. Jednak czas pokazał, że to tylko złudzenie. Kolejny raz okazuje się Bóg daje nam tyle ile jesteśmy wstanie udźwignąć. Jesteśmy silni, jeśli tego chcemy. Wszystko zależy od naszego nastawienia.
Cieszę się bardzo, że udało się mi wypracować względy spokój. Cieszę się, że miałam możliwość mojemu Tacie w tym roku pożyczyć wszystkiego dobrego z okazji Dnia Ojca 🙂 Cieszę się, że z radością mogłam uczestniczyć w zakończeniu roku szkolnego moich dzieci. Cieszę się, że miałam możliwość zorganizować najlepsze urodziny mojemu synowi Szymusiowi. Dziękuję wszystkim, którzy byli przy mnie w tych ciężkich chwilach ale również w tych radosnych by świętować moje 39 urodziny 🙂
Zakończenie roku szkolnego 🙂
Życie cały czas uczy mnie pokory. Cały czas!
O tym jakie uczucia targają mną- mamę, która urodziła i wychowuje niepełnosprawne dziecko wiem tylko JA. O tym jaką walkę muszę stoczyć, nawet nie z otoczeniem, ale sama ze sobą wiem tylko JA. ADAŚ w tym roku w porozumieniu z Radą Pedagogiczną zamiast świadectwa zakończenia roku szkolnego otrzymał decyzję o przedłużeniu nauki w klasie pierwszej. Jako osoba posiadająca orzeczenie o kształceniu specjalnym ma taką możliwość więc wspólnie podjęliśmy taką decyzję. Czasem w życiu trzeba zrobić jeden krok w tył, aby zrobić dwa kroki do przodu. Ta cała sytuacja nie zmienia nic. Kochamy dalej Adasia. Jesteśmy dumni z tego co udało mu się osiągnąć w tym roku i z nadzieją patrzymy w przyszłość 🙂 Pamiętajmy, że życie nie jest olimpiadą, a świat nie jest aulą szkolną.
Cudownych wakacji 🙂

To wszystko może zmienić się w dobro

Daj sobie szansę pomóc…

„Nie daję już rady. Nie mogę spokojnie się wykąpać, ugotować obiadu, czy czegokolwiek zrobić. Syn zajmie się sam sobą maksymalnie 10 minut. Potrafi przykleić się do mnie na sześć godzin. Mamy naprawdę przeróżne zabawki, próbuję go zająć jakimiś modelinami czy czymkolwiek. Nic go nie interesuje. Cały czas jest krzyk. Nerwy mi siadają. Czuję się jak więzień własnego dziecka, które mnie terroryzuje. Długo tak nie pociągnę. Daj mi jakąś nadzieję, że ten krzyk minie. Bo inaczej zwariuję. Jestem załamana tym krzykiem. To jest coś, z czym totalnie sobie nie radzę. Nie mogę nawet z nikim porozmawiać przez telefon ani nawet z lekarzami, bo on cały czas krzyczy”…
Od czego zacząć napewno nie od zasięgania opinii za pomocą internetu. To zła droga. Kluczową rolę odgrywa tu pediatra, który zna nasze dziecko, następnie psychiatra/ neurolog. Pierwsze objawy autyzmu można zauważyć nawet u rocznego malucha.
Czas gra tu kluczową rolę. Najważniejsze w życiu dziecka ze spektrum autyzmu jest rozpoczęcie terapii. Ale zanim rodzice zapukają do gabinetów specjalistów, niestety wypierają problemy dziecka szukając w sieci przeróżnych przyczyn wykluczających autyzm.
A czas ucieka.
Moim marzeniem jest aby w każdym gabinecie gdzie pacjentami są dzieci, wisiały plakaty informacyjne na temat autyzmu.
!!! Pamiętaj !!!
Jeśli np. maluch nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie mówi, nie reaguje na imię, nie wskazuje palcem, to szukajmy pomocy u specjalistów. Opóźnienia w osiągnięciu tych umiejętności są wskazówką do niezwłocznej konsultacji medycznej.
Drodzy rodzice po uzyskaniu diagnozy dziecka, która wskazuje na zaburzenia ze spectrum autyzmu dajcie sobie czas na przejście ETAPU ŻAŁOBY. Tak ŻAŁOBY po diagnozie, po marzeniu posiadania zdrowego dziecka 😦 Zanim rodzice w pełni zaakceptują swoje nowe życie, niestety autyzm zmieni wszystko! Muszą przejść przez kilka faz, które trwają czasem nawet kilka lat. Fazy przystosowania się rodziny do pełnej akceptacji dziecka ze spectrum autyzmu to:

  1. Uświadomienie sobie wagi problemu
  2. Zaznajomienie się z autyzmem oraz zaakceptowanie opóźnienia rozwoju dziecka z tym związane
  3. Szukanie pomocy- terapia
  4. Akceptacja
    Dokładnie wiem o czym piszę, bo na dzień dzisiejszy myślę, że przeszłam wszystkie fazy wyżej wymienione… Myślę, że było warto, moment kiedy poczułam, że powoli zaczynam akceptować autyzm Adasia odnalazłam względny spokój. To pomogło w podejmowaniu nowych wyzwań. Nie gonię już za autyzmem. Autyzm od tego momentu nie jest środkiem mojego świata, nie jest najważniejszy. Pewnie, że od tego czasu zdarzały się gorsze momenty, ale pewien poziom, który osiągnęliśmy jako rodzina pozostał na swoim miejscu 🙂

Korzystając z okazji, że dziś dzień wyjątkowy. Dzień Matki 🙂

Wszystkim mamusiom życzę dużo zdrowia, spełnienia marzeń i samych radosnych chwil. Kochana Mamo 🙂 W dniu Twojego święta dziękuję Ci za Twoją miłość, pomoc i wsparcie. Niech na Twojej twarzy zawsze gości promienny uśmiech, a zdrowie nigdy Cię nie opuszcza!

Zapraszam na fotorelację z ostatnich wydarzeń… A działo się dużo 🙂

Dzień otwarty w szkole połączony z uroczystością Dnia Matki 🙂

Serce moje jest pełne miłości. Dziękuję 🙂

Wielkanoc 2022

Gdy nadchodzi okres świąteczny, wszyscy zaczynamy nim żyć. Chcemy wówczas podzielić się swoją radością z najbliższymi osobami. W tym celu przygotowujemy wszystko co jest możliwe na tą okoliczność: dom, mieszkanie, staramy się zakończyć wszystkie projekty w pracy aby w całości oddać się świątecznej atmosferze. Niestety zapominamy o najważniejszym. Nie jest najważniejsze wysprzątane mieszkanie i przepełniona lodówka. Pamiętajmy, że najważniejsza jest radość dawania, a nie posiadania. Święta nie muszą być drogie, ale ważne by były wyrazem miłości dla drugiej osoby. Zatrzymajmy się na chwilę i celebrujmy każdy dany Nam moment.
Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

W tym roku na żywo 🥰 Wydaje się, że czasy pandemii mamy za sobą 😁👍
Adaś czynnie i z dużą ochotą uczestniczy w przygotowaniach świątecznych 😁
Swój koszyczek i pisanki w nim schowane sam dekorował 😁👍

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

KWIECIEŃ MIESIĄCEM WIEDZY O AUTYZMIE
* Czym jest autyzm a czym nie jest?
Autyzm z pewnością nie jest chorobą. To całościowe zaburzenie rozwoju mózgu.
* Co jest charakterystyczne dla autyzmu?
Charakteryzujący jest problem z nawiązywaniem relacji społecznych z otoczeniem. Opóźniony rozwój mowy, sztywność zachowań, niespecyficzna zabawa w wieku dziecięcym, ograniczony kontakt wzrokowy, problem z wyrażaniem emocji i panowaniem nad nimi, nadwrażliwość na różne bodźce m.in.: dźwięki, zapachy, wrażliwość na dotyk, zaburzenia czucia własnego ciała, zaburzenia równowagi.
* Czy autyzm można wyleczyć?
Niestety odpowiedź jest negatywna. Autyzmu nie można wyleczyć, ale wczesne rozpoznanie, dobrze postawiona diagnoza i niezbędne oddziaływania terapeutyczne mogą zapewnić dziecku autystycznemu względnie dobre warunki rozwoju.
* Gdzie po diagnozę?
Bądź troskliwym rodzicem. Obserwuj swoje dziecko. Słuchaj wychowawców, nawet jeżeli ich zdanie jest dla Ciebie trudne i nie do końca się z nim zgadzasz. W razie wątpliwości zgłoś się do Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w swoim mieście. Najczęstszym testem diagnozującym autyzm, tak przynajmniej było w naszym przypadku to ADOS – 2. W Przypadku wyniku, który wskazuje, że Twoje dziecko może mieć autyzm udaj się im prędzej do lekarza specjalisty psychiatry, często również neurologa w celu uzyskania diagnozy, orzeczenia o kształceniu specjalnym, opinii WWR a w późniejszym czasie orzeczenia o niepełnosprawności.
Skrupulatnie zbieraj dokumentację na temat leczenia Twojego dziecka ponieważ jest to bardzo cenne przy terapii. Dbaj o zapisy w orzeczeniach gdyż na ich podstawie będzie planowana edukacja i terapia Twojego dziecka.
* Przyczyny autyzmu?
Przyczyny autyzmu nie są dokładnie poznane. Obecny stan wiedzy wskazuje, że nie istnieje pojedyncza, prosta przyczyna. Z pewnością nie jest to Twoja wina Mamo/Tato 🙂 Pamiętajcie, że to jest to samo dziecko, które było Waszym skarbem przed wydaniem diagnozy. Kochajcie je tak samo a może nawet mocniej!!! 🙂 Nie walczcie z autyzmem, walczcie o to aby Wasze dziecko było zdrowe, żeby czuło się dobrze same ze sobą. Walczcie o to, żeby mogło być jak najbardziej samodzielne 🙂 Powodzenia 🙂
Nie bądź zielony w temacie autyzmu 🙂
Ps Tak Adaś jest chory… Znowu 😦 Gorączkuje.
Dziś mieliśmy zawieźć do szkoły bezglutenowe, maślane babeczki. No cóż zjedliśmy je wspólnie przy porannej kawie 🙂

WIOSNA 2022

KRS 0000037904
28677 Adam Syjut

Jak piękny był ten dzień 🙂
Cudownie jest cieszyć się wolnością, piękną pogodą, czasem beztroskim spędzonym z najbliższymi. Świat zaczyna się zielenić. W ogrodach widać pierwsze oznaki wiosny 🙂 Słońce zachęca do życia, ciepło pobudza endorfiny, w końcu chce się żyć 🙂 Wybraliśmy się dziś z chłopcami na rowery. Adasiowi udało się coś, w co jeszcze parę lat temu nikt nie wierzył, że mu się uda 🙂 Otóż Adaś jeździ na rowerze 🙂 Jednak jak życie pokazuje wszystko jest możliwe! Nawet to, że chłopiec z połowiczym porażeniem mózgowym jest w stanie nauczyć się jeździć na rowerze, tak jak jego zdrowi rówieśnicy 🙂 Jest nadzieja!!! Dziś patrząc w te piękne niebieskie niebo, jedna myśl zakłóciła mój spokój. Pomyślałam sobie jak to jest możliwe, że w XXI wieku tuż za naszą wschodnią granicą, rosyjski bandyta był w stanie pozbawić życia tak wiele istnień ludzkich. I każdego dnia stwarza kolejne cierpienia Narodowi Ukraińskiemu, który do niedawna żył tak jak my- w pokoju? To, że takie ZŁO może zagrozić również Nam… Brzmi jak najgorszy koszmar 😦 Przemoc zawsze jest zaskoczeniem, ale to nie oznacza, że musimy się na nią godzić. Krzyczę głośno NIE!!! Chcę nadal cieszyć się szczęściem moich najbliższych. I nigdy nie pozwolę aby ktoś pozbawił ich tego o co tak długo i ciężko walczyłam. Nie radzę!!! ŻYCZĘ NAM WSZYSTKIM SIŁY, WYTRWAŁOŚCI I POKOJU.
NADZIEJA UMIERA OSTATNIA!!!

Czarny czwartek

24.02.2022r.
W Polsce obchodzimy dziś „Tłusty czwartek”. Wówczas w sklepach i cukierniach pojawiają się bardzo duże ilości pączków i faworków 🙂 Zazwyczaj unikam w ten dzień wizyt w piekarniach, gdyż nie spożywam z Adasiem glutenu… A znaleźć pączka bezglutenowego graniczy z cudem. W zamiarach miałam upiec swoje smakołyki, ale dziś Adaś miał inne plany i dobrze. W końcu skończyła nam się kwarantanna. Każdego dnia staramy się wyjść, pospacerować, nabrać w płuca świeżego powietrza, ciesząc się pięknym słońcem 🙂 Wcześniej w radio usłyszałam informację, że z dniem 1 marca znika większość obostrzeń covidowych. W poniedziałek Adaś wraca do szkoły 🙂 Pomyślałam sobie… Jest nadzieja, wszystko wraca do normy! A tu taki zimny prysznic !!! Szyderczy, podstępny wróg ❗❗❗ ROSJA w XXI WIEKU napada na suwerenne, niezależne państwo w Europie. Na Ukrainę!?
06.02.2012r.
„Władimir Putin mówi wprost: Zachód powinien rozwiązać NATO, bo to, nikomu niepotrzebny, relikt zimnej wojny. Premier Rosji Władimir Putin zapowiada też, że Rosja nie pomoże Europie walczyć z kryzysem. „To bogatsze kraje niż my”.
Żołnierz Powstania Warszawskiego 01.08.2019 rok:
„Mamy to szczęście, że żyjemy w czasach pokoju i powinniśmy o ten pokój dbać. Wolność nie jest dana raz na zawsze, w każdej chwili nasza rzeczywistość może się odwrócić”…


Nie umarła jeszcze Ukraina ani chwała, ani wolność. Jeszcze do nas, bracia Ukraińcy, uśmiechnie się los. Zginą wrogowie nasi jak rosa na słońcu. Zapanujemy i my bracia, w naszym kraju. Duszę, ciało poświęcimy dla naszej wolności. Pokażemy, żeśmy bracia, z kozackiego rodu. Staniemy bracia do krwawego boju od Sanu do Donu.
Panować w domu ojców nie damy nikomu.
Czarne Morze się uśmiechnie, dziad Dniepr rozraduje. W naszej Ukrainie dola się odmieni.
Duszę, ciało…


Jestem z Ciebie dumna :-)

KRS 0000037904
28677 Adam Syjut

Od poniedziałku dzieci naszego województwa rozpoczęły ferie 🙂 Nasz Adaś niestety ferie rozpoczyna ostatnim tygodniem kwarantanny. Jest bardzo ciężko, nerwowo, smutno 🙂 Na widok Babci Zosi, która nawet w tak trudnej sytuacji jest z nami :-* Oczywiście w pełnym reżimie sanitarnym… WIELKI PŁACZ… Z jednej i z drugiej strony emocje są OGROMNE 😦 Na szczęście chłopcy przechodzą kwarantannę bezobjawowo.
W dniu wczorajszym zdalnie odbyła się wywiadówka z wychowawcą Adasia. Usłyszałam bardzo dużo dobrego na jego temat. Między innymi, że jest bardzo mądrym i zdolnym uczniem. Bardzo ucieszyła mnie informacja, że dobrze funkcjonuje w zespole klasowym. Pomimo trudności z wymową, chętnie wypowiada się na forum klasy. Cieszę się, że udało mu się poznać większość liter w
alfabecie. Pod kierunkiem nauczyciela potrafi czytać sylaby oraz proste wyrazy 🙂 Potrafi przepisać krótki tekst na miarę swoich możliwości manualnych z drobnymi błędami 🙂 🙂 Niestety widoczne są trudności w pisaniu, które są spowodowane leworęcznością oraz słabowidzeniem. Potrafi liczyć do 10. Z niewielką pomocą dodaje i odejmuje na konkretach w zakresie 10. Bardzo chętnie słucha muzyki oraz z dużym zainteresowaniem bierze udział w zajęciach ruchowych i komputerowych. Opanował ZNACZY zakres wiadomości z języka ANGIELSKIEGO 🙂 Jestem dumna z mojego kochanego ucznia 🙂 Aby troszkę osłodzić mu dzisiejsze rozterki upiekłam przepyszne ciasto z kremem śmietankowym oraz galaretką truskawkową 🙂 Oczywiście ciasto 3xBEZ. Bez glutenu, bez laktozy…. No z małą ilością cukru 🙂 Każdy sukces w edukacji Adasia jest sukcesem na miarę Mount Everest 🙂

https://youtube.com/shorts/lKwFC76Kd2c?feature=share

Święty Walenty

KRS 0000037904
28677 Adam Syjut

Dzień chorego na padaczkę- Polskie Święto przypadające 14 lutego w Dzień Świętego Walentego. Święty Walenty jest bowiem patronem nie tylko zakochanych, ale i osób chorujących na padaczkę (epilepsję, tzw. chorobę świętego Walentego). Padaczka jest uważana za chorobę wstydliwą, a osoby, które na nią chorują za upośledzone umysłowo. W rzeczywistości nie zawsze tak jest. Wśród chorych na padaczkę są dzieci osiągające doskonałe wyniki w nauce, a mimo to proponuje im się indywidualny tok nauczania czy szkołę specjalną. Tak zaczyna się izolowanie dzieci i młodzieży od społeczeństwa.

…do poczytania

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1681317http://neuropsychologia.org/dziecieca-padaczka-nieswiadomoscihttps://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/choroby-neurologiczne/138834,padaczka-u-dzieckahttp://padaczka.pl/padaczka/wiecej-informacji/zaburzenia-napadowe-niepadaczkowe-u-dzieci

!!! Pamiętajcie, że osoby chorujące na padaczkę powinny być pod stałą opieką neurologa!!!

Zima, autyzm, kwarantanna, Covid-19, nauka zdalna !?

KRS 0000037904
28677 Adam Syjut

Niestety po zakończeniu jednej kwarantanny trafiamy praktycznie z automatu w kolejną. Chłopaki na szczęście bez większych problemów. Ja niestety musiałam skorzystać z pomocy mojej Pani doktor. Uporczywy kaszel, katar, ból głowy, ból gardła i wysoka temperatura zmusiła mnie do przyjęcia antybiotyku. Gdy Dominikowi wyszedł test pozytywny, zdecydowałam się również na test i mimo, że czuję się już znacznie lepiej i antybiotyk przyjmuję od paru dni, to wynik testu wyszedł pozytywny. Tym samym izolację mam do 14 lutego a dzieci 7 dni dłużej.
Izolacja to nie jedyny problem z którym się obecnie zmagamy. Przebywanie przez dłuższy czas, w tym samym mieszkaniu, z dzieckiem zmagającym się z zaburzeniami ze spectrum autyzmu nie należy do najłatwiejszych. Ciężko zdrowemu dziecku wytłumaczyć, że nie może wychodzić z domu a co dopiero dziecku z autyzmem. NIE nie możesz wyjść, NIE nie możesz przytulić babci, NIE nie możesz iść do skrzynki pocztowej, NIE nie możesz iść z Bilonem na spacer!? Zaraz jest kontra AGRESJA, AGRESJA, Agresja!!!
Nauka zdalna. Totalny bezsens, zakłamywanie rzeczywistości. Jak mam leczyć dziecko z fiksacji i manii na punkcie elektroniki w takiej sytuacji!? Absolutnie nie dopuszczę Adasia do komputera! Pomijam, że już trzy w swoim życiu zepsuł. Niestety sytuacja wymusiła, że jak w dzieciństwie bawię się w nauczycielkę 🙂 Przeprowadzam lekcje. Każdego dnia, bo systematyczność jest najważniejsza! Jestem zdeterminowana, wymagająca i przygotowana. Nie ma mowy o improwizacji. Chwila zagubienia i już Adaś kończy naukę!
Nauka zdalna to Dramat Naszych Dzieci.
Nauczyciele alarmują, że zdalne nauczanie najmocniej uderza w najmłodsze dzieci! Brakuje im podstawowych umiejętności:
* słabo czytają i liczą
* nie są u nich prawidłowo rozwinięte umiejętności społeczne. Dzieci są wycofane, zagubione i często samotne.
* izolacja powoduje, że uczniowie wracają do szkół z dużymi lukami edukacyjnymi.
Rzecznik Praw Dziecka zlecił przeprowadzenie badań, z których wynika, że 83% uczniów w wieku 15-18 lat doskwiera brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami. 72% uczniów ma również problem z brakiem kontaktu „twarzą w twarz” z nauczycielem. Według 49% uczniów nauka zdalna źle wpływa na ich zdrowie fizyczne, a 50% badanej młodzieży twierdzi, że nauka online ma również negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne. Ostatnio bardzo często pojawia się opinia, że dzieciom grozi „autyzm cyfrowy”. Według badań Dolnośląskiej Szkoły Wyższej – aż 44% więcej nastolatków (w porównaniu do 2018 roku) zmaga się z objawami depresji. 20% uczniów ma myśli samobójcze, a 40% boryka się z uporczywym lękiem. Aż 2/3 nastolatków ma także objawy, które świadczą o uzależnieniu od komputera, komórki.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rozmowy, porady lub czujesz się osamotniony – skontaktuj się ze specjalistami pod numerami telefonów:
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży; kontakt online przez stronę 116111.pl
800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania, prowadzony przez Rzecznika Praw Dziecka
Jeśli doszło do wypadku bądź sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, zadzwoń pod alarmowy numer 112

Dzień Babci i Dziadka

Kochana Babciu 🙂 Kochany Dziadku 🙂
Dziękujemy Wam za to, że jesteście.
Bez Was nie byłoby Nas.
Dziękujemy Wam za Waszą miłość, troskę, wyrozumiałość oraz niekończącą się cierpliwość. Dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć. Nigdy nie zapomnimy radosnych chwil spędzonych z Wami. Życzymy Wam wszystkiego co najlepsze.
Dużo zdrówka i radości. Sto lat dla Was 🙂