ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

KRS 0000037904
CEL SZCZEGÓŁOWY 1,5%
28677 Adam Syjut

Czy Adam wychowuje się w pełnej rodzinie?
Od lat słyszę, że autyzm jest ciężkim zaburzeniem powodującym powstanie w rodzinie stanu przewlekłego napięcia i stresu. Że to wszystko negatywnie wpływa na całą rodzinę i w związku z tym za rogiem czai się ryzyko rozwodu.
I w zasadzie jest to prawda. Nie ma co się takiemu stwierdzeniu dziwić… Wszechobecne uczucie bezradności i frustracji towarzyszą nam każdego dnia. Czujemy bezsilność, zwłaszcza w obliczu przyszłości, bo nikt w naszej rodzinie nie wie, co będzie dalej z Adamem, gdy będzie starszy. Mimo wszystko staramy się nie poddawać. Dbamy o siebie i oto co udało się nam wspólnie zbudować. Cieszymy się każdym dobrym momentem, wspierając się nawzajem w dobrych i złych chwilach. Tak! Adam wychowuje się w pełnej rodzinie 🙂
Takie pytanie usłyszałam na Komisji ds Orzekania o Niepełnosprawności, która odbyła się 14 lutego br. Pomijając czas w ktorym zebrał się Zespół Orzekający (ponad 2 miesiące) cała procedura została przeprowadzona szybko, sprawnie, bez kolejki, ze zrozumieniem problemów Adama. Otrzymaliśmy dużo słów wsparcia i takiego poczucia, że jednak jest nadzieja na przyszłość, że być może Adaś odnajdzie swoje miejsce w otaczającym go świecie? Lekarz Orzecznik stwierdził, że jest bardzo pozytywnie zaskoczony tym jak Adam funkcjonuje. Kolejny raz potwierdza się, że dokumentacja medyczna to jedno, a chęć życia, wspomaganie rozwoju w szeroko rozumianej systematycznej rehabilitacji to jednak rzecz najważniejsza. Poprzednie orzeczenie otrzymaliśmy na okres 4 lat. Tym razem była to tak naprawdę tylko formalność. Być może uda się zdobyć orzeczenie na okres 6 lat. Chciałabym aby tak się stało, gdyż wówczas Adaś skończy 16 lat, co zgodnie z przepisami wiąże się z obowiązkiem ustalenia stopnia niepełnosprawności. A to orzeczenie otwiera osobie niepełnosprawnej wiele drzwi. Pozwala otrzymać pieniądze na różne cele, daje uprawnienia do zniżek a także przywileje związane z codziennym funkcjonowaniem np. kartę parkingową.

Aktualizacja

Udało się uzyskać dla Adasia orzeczenie na kolejne lata. Udało się rozszerzyć ten dokument o kolejne schorzenia. Udało się brzmi jakby to było coś wyjątkowego i wyczekiwanego… W naszym kraju stan niepełnosprawności nie jest niestety czymś co jest dane na zawsze. Czasem po wielu latach orzeczenia rodzinom są zabierane. Nie bez powodu piszę rodzinom, gdyż niepełnosprawność dotyczy całych rodzin, nie tylko osoby na którą orzeczenie jest wydawane. Osoby zajmujące się przez lata osobą niepełnosprawną, są wykluczone z rynku pracy, a świadczenie które pobierają w zamian za opiekę często jest ich jedynym środkiem utrzymania. Po odebraniu takiego orzeczenia, naprawdę zaczynają się dramaty ludzkie. Więc i my odczuwamy pewnego rodzaju ulgę, chociaż świadczenia pielęgnacyjnego nigdy nie pobieraliśmy. Nie dlatego, że go nie potrzebujemy. Dlatego, że nasza sytuacja została skrupulatnie skalkulowana. Świadczenie pielęgnacyjne jest za niskie aby nasza rodzina mogła się z niego utrzymać. Pomijając fakt, że obowiązujące przepisy w naszym kraju zakazują pracy osobom, które takie świadczenie pobierają.

Temple Grandin w Polsce

Adam Syjut 28677
KRS0000037904

Zachęcam do wsłuchania się w krótki wywiad Pani Izabeli Hnidziuk- Machnica z Fundacji Aleklasa przeprowadzony z dr Temple Grandin.
Dla tych którzy nie znają historii dr Grandin parę informacji na jej temat.
Temple Grandin ( ur. 29 sierpnia 1947 roku) doktor zootechniki i profesor na Colorado State University. Po raz pierwszy słowa „autystyczna” użyto w odniesieniu do niej, gdy miała ok.12 lat. Jest jednak zaliczana do osób dobrze funkcjonujących (tzw. wysokofunkcjonujących HFA) z tym zaburzeniem rozwojowym. Działaczka na rzecz osób w spektrum autyzmu oraz praw zwierząt, autorka wielu bestsellerów.
Nas, rodziców dzieci ze spectrum autyzmu dręczą pytania – co dalej? Jakie możliwości samodzielnego życia mają nasze “niepełnosprawne” dzieci? Jakie mają szanse na ukończenie szkoły i w późniejszym czasie na znalezienia pracy? Nie mam wątpliwości, że nie będzie to łatwe ani dla nas, ani dla „naszych dzieci”. Osoby z autyzmem powinny mieć szanse wypracowywać swoje niskie umiejętności społeczne przez możliwość wyspecjalizowania się w swoich mocnych stronach. Tak, by przyszły, potencjalny pracodawca “kupił” ich umiejętności zawodowe pomimo braków w sferze społecznej.
Tego samego zdania jest Temple Grandin zachęcam do wsłuchania się co ciekawego ma do powiedzenia 🙂
https://youtu.be/EPxTB82RUUE

Ferie 2023

Ferie zimowe to czas, na który czekają wszystkie dzieci 🙂 Marzą nie tylko o dwóch tygodniach wolnych od nauki, ale także o sankach, łyżwach i lepieniu bałwana. Bo przecież ferie zimowe są właśnie po to, by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brakuje czasu 🙂 I do tej zasady stosujemy się w 100%. Za wiele nam nie potrzeba. W zupełności wystarczył śnieg, całkiem stroma górka i piękne widoki 🙂

Święty Walenty

KRS 0000037904
28677 Adam Syjut
Dzień 14 lutego od lat kojarzy się nam z Walentynkami. Jednak w ten dzień obchodzimy również Światowy Dzień Osób chorujących na epilepsję (inaczej padaczka tzw. Choroba Świętego Walentego) Na padaczkę w samej Polsce cierpi około pół miliona osób, na świecie to już nawet 50 milionów. Niska świadomość ludzi na temat epilepsji powoduje, że nadal jest to temat tabu. Niby każdy słyszał, a jednak nadal wielu z nas nie wie jak rozpoznać atak epilepsji, jak pomóc osobie, która doznała ataku. Zdarza się, że dużo osób uważa, że jest to choroba zakaźna lub gorzej… psychiczna 😦 Pozostawiając osobę potrzebującą bez udzielenia pomocy 😦 Wiele z nich nadal spotyka społeczne wykluczenie. Osoby które zmagają się z tą chorobą mają problem ze znalezieniem pracy. Nierzadko pojawia się problem ze znalezieniem partnera. Założenie rodziny niestety często pozostaje tylko marzeniem.
Co możemy zrobić gdy widzimy osobę w trakcie ataku epilepsji?
– zachować spokój
– zadbać o jej bezpieczeństwo
– chronić głowę chorego przed urazami
– większość napadów ustępuje po 2-3 minutach. Jeżeli napad przedłuża się, zadzwoń po Pogotowie Ratunkowe!
– jeżeli osoba po ataku jest senna, pozwól jej spać.
Czego nie wolno robić?
-przenosić chorego podczas napadu.
-wkładać choremu przedmiot między zęby i krępować ruchów.

1,5% PODATKU= 100% SERCA Adam Syjut 28677 KRS0000037904

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc dla naszego syna Adama Syjut.
Adaś urodził się w ósmym miesiącu ciąży. Zakażenie bakteryjne doprowadziło do zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych oraz wstrząsu septycznego. Następstwem choroby niestety jest połowicze mózgowe porażenie dziecięce oraz szereg zaburzeń neurorozwojowych typu padaczka, afazja, dyspraksja oraz zaburzenia integracji sensorycznej, które wymagają intensywnej rehabilitacji. W 2016 roku zdiagnozowano u Adasia całościowe zaburzenie rozwoju ze spektrum autyzmu. Staramy się zapewnić mu ciągłość rehabilitacji, ale koszty są ogromne i przekraczają nasze możliwości finansowe.

Zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o wsparcie na dalsze leczenie i rehabilitację Adama.
I Ty możesz przekazać 1,5% podatku.

W formularzu PIT wpisz numer:
KRS 0000037904

W rubryce „Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1,5%” podaj:
28677 Syjut Adam

Dla szybszej weryfikacji i księgowania wpłat bardzo prosimy nie wpisywać zdrobnień ani słów odmienionych przez przypadki jak również słów: dla, na, leczenie, rehabilitacja, itp.

Prosimy o zaznaczenie w zeznaniu podatkowym pola „Wyrażam zgodę”.
💙💙💙💙💙💙 Dziękujemy 💙💙💙💙💙💙💙

Boże Narodzenie 2022

Boże Narodzenie tuż…tuż… Życzę Wam więcej czasu, aby starczyło go na rozmowę z dziećmi, z mężem, z rodzicami, z przyjaciółmi, z sąsiadem 🙂 Na wypicie herbaty, na przeczytanie gazety, na wsłuchanie się w ulubioną muzykę. Teraz czas tak szybko płynie, łatwo przeoczyć coś ważnego. Wykorzystaj tę chwilę najlepiej jak jest to możliwe. Święta Bożego Narodzenia dają szansę na spotkanie z najbliższymi! Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój, wytchnienie i radość. Każda chwila świąt Bożego Narodzenia niech żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was zdrowiem, pomyślnością i szczęściem.

10 urodziny Adasia

Kochany Synku z okazji Twoich 10 urodzin życzę Ci wszystkiego co najlepsze. Bądź zawsze szczęśliwy, dzielny, odważny i niepokonany. Spełniaj swoje marzenia, sięgaj gwiazd. Możesz wszystko, wierzę w to całym sercem 🙂

„Kiedyś mi powiesz, kim chcesz być…
Zapytasz mnie o zdanie, a ja uśmiechnę się przez łzy… Czy jeszcze to zobaczę? Kiedyś nauczysz się jak żyć. Pewnie dumna będę… A dziś po główce głaszczę Cię. I chce byś zawsze już był dzieciakiem… Kupimy rower za jakiś czas. Gdy chłopcem większym będziesz… A potem przygarniemy psa… Ty imię mu wybierzesz
Dzisiaj tak mocno trzymasz mnie. Dziś jestem najważniejsza… A ja po główce głaszczę cię
I chce byś zawsze już był dzieciakiem…”

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA WASZ 1% PODATKU :-)

KRS 0000037904
CEL SZCZEGÓŁOWY 1%
28677 Adam Syjut

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, której podopiecznym jest nasz Adaś, zaksięgowała już 90% wszystkich transakcji pochodzących z rozliczeń podatkowych za rok 2021 💙
https://dzieciom.pl/podopieczni/28677
Jak co roku, a nawet może bardziej, okazaliście swoją wrażliwość, życzliwość i ogromną chęć niesienia pomocy. Tym bardziej jest to dla nas wzruszające, gdyż czasy w których przyszło nam żyć są bez wątpienia ciężkie.
Wasz 1% podatku ma ogromną moc, gdyż bezpośrednio wpływa na rozwój Adasia. Dzięki zebranym funduszom jesteśmy w stanie zapewnić mu ciągłość w rehabilitacji. A tylko nieprzerwana i systematyczna terapia daje Adasiowi szansę na godne życie. Warto o niego walczyć 🙂 Jest cudownym, dzielnym i kochanym chłopcem. Jesteśmy z niego dumni. Jego ogromne postępy dają nam dużo radości. Powodują, że nadal nie tracimy nadziei. Niech historia Adama i jego chęć życia będzie inspiracją dla innych. Adaś jest żywym przykładem, że nawet będąc osobą niepełnosprawną można naprawdę dobrze funkcjonować w społeczeństwie 🙂
Dziękuję Wszystkim, rodzinie, przyjaciołom, znajomym oraz zaprzyjaźnionym firmom. Mamy nadzieję, że będziemy mogli liczyć na Wasze wsparcie i życzliwość również w przyszłym roku.

Świadczenie pielęgnacyjne = zakaz pracy

Znam mnóstwo cudownych rodziców, dzielnych mam i tatusiów, opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz osób, których samych dotyczy niepełnosprawność. Są to wyjątkowe osoby, dzielne, walczące każdego dnia. Często nadal pełne pozytywnych emocji, pracujące nad sobą, czasem nadal uczących się. Nierzadko pragnących powrócić do aktywności zawodowej.
Obecne zgodnie z prawem świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom sprawującym stałą opiekę nad osobami z niepełnosprawnością. Prawo do świadczenia mają nie tylko rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, ale też opiekunowie faktyczni dziecka lub osoby, które są dla małoletniego rodziną zastępczą. W 2022 roku wysokość świadczenia wynosi 2 119 zł.
Warunek jest jeden ZAKAZ PRACY.
Dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekunów osób z niepełnosprawnościami od dawna jest przedmiotem dyskusji, ale na razie bez żadnych efektów. Pierwsze czytanie projektu zmian odbyło się półtora roku temu w senackich komisjach i utknęło. Rzecznik Praw Obywatelskich ostatnio po raz kolejny zabrał w tej sprawie głos, stojąc na stanowisku, że praca i opieka nie muszą się wykluczać.
Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami są w bardzo niekomfortowej sytuacji- z jednej strony muszą zrezygnować z pracy, aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, z drugiej – pomimo, że jest ono najwyższe ze świadczeń opiekuńczych, i tak jest niewystarczające, by zrekompensować zarobki z utraconej pracy i wystarczyć na życie i rehabilitację bliskiej osoby niesamodzielnej.
* Koszt wizyty u psychiatry 350 zł
* Koszt wizyty u neurologa 250 zł
* Koszt wizyty u ortopedy 250 zł
* Koszt 1 godziny u fizjoterapeuty 140 zł
* Koszt 1 godziny u logopedy 120 zł.

Czy pobieramy na Adasia świadczenie pielęgnacyjne? Otóż nigdy nie pobieraliśmy świadczenia pielęgnacyjnego na Adama. A chłopak konczy w listopadzie 10 lat. Mam to szczęście, że mogę pracować na własny rachunek i w przyszłym roku będzie to już okrągłe 20 lat pracy 🙂 Ale należy przyznać, że jest to nie tylko moja zasługa ale również moich najbliższych bez których nie byłabym w tym miejscu gdzie jestem teraz.
Nie każdy ma prawo wyboru!! Tak nie wolno!
Nie można zamykać ludzi w czterech ścianach tylko dlatego, że otrzymują od rządu skromne wsparcie finansowe. Nie można zabierać ludziom możliwości rozwoju zawodowego i społecznego dlatego, że na swoich barkach niosą ogromny ciężar codziennej opieki nad drugim człowiekiem.
!!!Jak to się mówi, muszę bo się uduszę!!!

https://miasta.tokfm.pl/miasta_tokfm/7,185051,28918417,opiekunowie-i-rodzice-osob-z-niepelnosprawoscia-wychodza-na.html

Orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej

Tydzień zaczynamy od badania stopnia niepełnosprawności intelektualnej w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Katowicach.
W poprzednim roku szkolnym Adaś rozpoczął klasę pierwszą. Niestety pojawiły się różne problemy. Głównie z koncentracją, z emocjami z przyswajaniem nowych informacji ale również z komunikacją.
Adasia mowa rozwinęła się bardzo dobrze. Zakres słownictwa zwiększył się w stopniu nieporównywalnym. Ale jednak dla osób, obcych, które nie przebywają z Adasiem na codzień jest ona zniekształcona i czasem mało zrozumiała. Z powodu autyzmu, ale również z różnych innych przyczyn zdrowotnych, Adaś w sposób ograniczony wyraża swoje uczucia, swoje pragnienia oraz doznania. Krótko mówiąc to wszystko hamuje jego rozwój intelektualny, co z kolei generuje liczne problemy w codziennym życiu. Osoba mająca problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy, staje się bardzo często bierna, wycofuje się z kontaktów społecznych. Z czasem tworzy się bariera komunikacyjna, podważone zostaje poczucie własnej wartości. Po utracie bliskości, pojawia się poczucie bezradności, osamotnienia i lęku.
Termin „komunikacja” (łac. cominicare) znakomicie opisuje czym jest umiejętność komunikowania się, bowiem jest to „być w relacji, uczestniczyć, być w związku z”.
Na szczęście Adasia póki co samotność nie dotyczy, poczucie lęku również 🙂 Szczerze mówiąc buzia mu się nie zamyka.
Ale żeby szło to w parze z umiejętnością nabywania wiedzy jak również wykorzystania jej później w odpowiedni sposób, intelekt Adasia musi być systematycznie badany. Jest to niezbędne gdyż na tym opiera się każda placówka szkolna. Na podstawie orzeczenia szkoła przygotowuje Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET) dla ucznia. Na Dzień dzisiejszy w orzeczeniu o kształceniu specjalnym Adaś ma wpis o niepełnosprawności w stopniu lekkim a to nie daje żadnej „taryfy ulgowej”. Dziś wyniku jeszcze nie otrzymaliśmy. Czeka nas jeszcze w przyszłym tygodniu konsultacja z pedagogiem w PPP w Katowicach i później na podstawie zebranych informacji będzie wydana diagnoza.
W dniu dzisiejszym Pani psycholog była pozytywnie zaskoczona umiejętnościami Adasia. Stwierdziła, że nie miała większych problemów ze jego zrozumieniem, ponadto powiedziała, że jest pięknie wyćwiczony i chętny do pracy 🙂 Byle tak dalej chłopaku! Trzymam kciuki za Ciebie i za Nauczycieli naszej szkoły. Jak okaże się, że Adaś jest w pełni sprawny intelektualnie … Należy powrócić do tematu komunikacji wspomagającej 🙂

Aktualizacja

Nadsyłacie dużo zapytań czym Adaś zajmuje się na codzień. Co lubi robić? 🙂 Poniżej udostępniam parę filmików i zdjęć. Pozwalamy mu na wiele aktywności 🙂 Najważniejsze jest nie blokwanie Adasia ale towarzyszenie mu. Bardzo cieszy nas jego spontaniczność, ciekawość życia. W ostatnich miesiącach odblokował się na nowości, nowe smaki 🙂

Choinka w listopadzie 🙂 , pomoc w ogrodzie, praca z użyciem ostrych narzędzi… Zdarza się, wszystko w granicach zdrowego rozsądku 🙂