Temple Grandin w Polsce

Adam Syjut 28677
KRS0000037904

Zachęcam do wsłuchania się w krótki wywiad Pani Izabeli Hnidziuk- Machnica z Fundacji Aleklasa przeprowadzony z dr Temple Grandin.
Dla tych którzy nie znają historii dr Grandin parę informacji na jej temat.
Temple Grandin ( ur. 29 sierpnia 1947 roku) doktor zootechniki i profesor na Colorado State University. Po raz pierwszy słowa „autystyczna” użyto w odniesieniu do niej, gdy miała ok.12 lat. Jest jednak zaliczana do osób dobrze funkcjonujących (tzw. wysokofunkcjonujących HFA) z tym zaburzeniem rozwojowym. Działaczka na rzecz osób w spektrum autyzmu oraz praw zwierząt, autorka wielu bestsellerów.
Nas, rodziców dzieci ze spectrum autyzmu dręczą pytania – co dalej? Jakie możliwości samodzielnego życia mają nasze “niepełnosprawne” dzieci? Jakie mają szanse na ukończenie szkoły i w późniejszym czasie na znalezienia pracy? Nie mam wątpliwości, że nie będzie to łatwe ani dla nas, ani dla „naszych dzieci”. Osoby z autyzmem powinny mieć szanse wypracowywać swoje niskie umiejętności społeczne przez możliwość wyspecjalizowania się w swoich mocnych stronach. Tak, by przyszły, potencjalny pracodawca “kupił” ich umiejętności zawodowe pomimo braków w sferze społecznej.
Tego samego zdania jest Temple Grandin zachęcam do wsłuchania się co ciekawego ma do powiedzenia 🙂
https://youtu.be/EPxTB82RUUE