Orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej

Tydzień zaczynamy od badania stopnia niepełnosprawności intelektualnej w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Katowicach.
W poprzednim roku szkolnym Adaś rozpoczął klasę pierwszą. Niestety pojawiły się różne problemy. Głównie z koncentracją, z emocjami z przyswajaniem nowych informacji ale również z komunikacją.
Adasia mowa rozwinęła się bardzo dobrze. Zakres słownictwa zwiększył się w stopniu nieporównywalnym. Ale jednak dla osób, obcych, które nie przebywają z Adasiem na codzień jest ona zniekształcona i czasem mało zrozumiała. Z powodu autyzmu, ale również z różnych innych przyczyn zdrowotnych, Adaś w sposób ograniczony wyraża swoje uczucia, swoje pragnienia oraz doznania. Krótko mówiąc to wszystko hamuje jego rozwój intelektualny, co z kolei generuje liczne problemy w codziennym życiu. Osoba mająca problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy, staje się bardzo często bierna, wycofuje się z kontaktów społecznych. Z czasem tworzy się bariera komunikacyjna, podważone zostaje poczucie własnej wartości. Po utracie bliskości, pojawia się poczucie bezradności, osamotnienia i lęku.
Termin „komunikacja” (łac. cominicare) znakomicie opisuje czym jest umiejętność komunikowania się, bowiem jest to „być w relacji, uczestniczyć, być w związku z”.
Na szczęście Adasia póki co samotność nie dotyczy, poczucie lęku również 🙂 Szczerze mówiąc buzia mu się nie zamyka.
Ale żeby szło to w parze z umiejętnością nabywania wiedzy jak również wykorzystania jej później w odpowiedni sposób, intelekt Adasia musi być systematycznie badany. Jest to niezbędne gdyż na tym opiera się każda placówka szkolna. Na podstawie orzeczenia szkoła przygotowuje Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET) dla ucznia. Na Dzień dzisiejszy w orzeczeniu o kształceniu specjalnym Adaś ma wpis o niepełnosprawności w stopniu lekkim a to nie daje żadnej „taryfy ulgowej”. Dziś wyniku jeszcze nie otrzymaliśmy. Czeka nas jeszcze w przyszłym tygodniu konsultacja z pedagogiem w PPP w Katowicach i później na podstawie zebranych informacji będzie wydana diagnoza.
W dniu dzisiejszym Pani psycholog była pozytywnie zaskoczona umiejętnościami Adasia. Stwierdziła, że nie miała większych problemów ze jego zrozumieniem, ponadto powiedziała, że jest pięknie wyćwiczony i chętny do pracy 🙂 Byle tak dalej chłopaku! Trzymam kciuki za Ciebie i za Nauczycieli naszej szkoły. Jak okaże się, że Adaś jest w pełni sprawny intelektualnie … Należy powrócić do tematu komunikacji wspomagającej 🙂

Aktualizacja

Nadsyłacie dużo zapytań czym Adaś zajmuje się na codzień. Co lubi robić? 🙂 Poniżej udostępniam parę filmików i zdjęć. Pozwalamy mu na wiele aktywności 🙂 Najważniejsze jest nie blokwanie Adasia ale towarzyszenie mu. Bardzo cieszy nas jego spontaniczność, ciekawość życia. W ostatnich miesiącach odblokował się na nowości, nowe smaki 🙂

Choinka w listopadzie 🙂 , pomoc w ogrodzie, praca z użyciem ostrych narzędzi… Zdarza się, wszystko w granicach zdrowego rozsądku 🙂