Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

KWIECIEŃ MIESIĄCEM WIEDZY O AUTYZMIE
* Czym jest autyzm a czym nie jest?
Autyzm z pewnością nie jest chorobą. To całościowe zaburzenie rozwoju mózgu.
* Co jest charakterystyczne dla autyzmu?
Charakteryzujący jest problem z nawiązywaniem relacji społecznych z otoczeniem. Opóźniony rozwój mowy, sztywność zachowań, niespecyficzna zabawa w wieku dziecięcym, ograniczony kontakt wzrokowy, problem z wyrażaniem emocji i panowaniem nad nimi, nadwrażliwość na różne bodźce m.in.: dźwięki, zapachy, wrażliwość na dotyk, zaburzenia czucia własnego ciała, zaburzenia równowagi.
* Czy autyzm można wyleczyć?
Niestety odpowiedź jest negatywna. Autyzmu nie można wyleczyć, ale wczesne rozpoznanie, dobrze postawiona diagnoza i niezbędne oddziaływania terapeutyczne mogą zapewnić dziecku autystycznemu względnie dobre warunki rozwoju.
* Gdzie po diagnozę?
Bądź troskliwym rodzicem. Obserwuj swoje dziecko. Słuchaj wychowawców, nawet jeżeli ich zdanie jest dla Ciebie trudne i nie do końca się z nim zgadzasz. W razie wątpliwości zgłoś się do Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w swoim mieście. Najczęstszym testem diagnozującym autyzm, tak przynajmniej było w naszym przypadku to ADOS – 2. W Przypadku wyniku, który wskazuje, że Twoje dziecko może mieć autyzm udaj się im prędzej do lekarza specjalisty psychiatry, często również neurologa w celu uzyskania diagnozy, orzeczenia o kształceniu specjalnym, opinii WWR a w późniejszym czasie orzeczenia o niepełnosprawności.
Skrupulatnie zbieraj dokumentację na temat leczenia Twojego dziecka ponieważ jest to bardzo cenne przy terapii. Dbaj o zapisy w orzeczeniach gdyż na ich podstawie będzie planowana edukacja i terapia Twojego dziecka.
* Przyczyny autyzmu?
Przyczyny autyzmu nie są dokładnie poznane. Obecny stan wiedzy wskazuje, że nie istnieje pojedyncza, prosta przyczyna. Z pewnością nie jest to Twoja wina Mamo/Tato 🙂 Pamiętajcie, że to jest to samo dziecko, które było Waszym skarbem przed wydaniem diagnozy. Kochajcie je tak samo a może nawet mocniej!!! 🙂 Nie walczcie z autyzmem, walczcie o to aby Wasze dziecko było zdrowe, żeby czuło się dobrze same ze sobą. Walczcie o to, żeby mogło być jak najbardziej samodzielne 🙂 Powodzenia 🙂
Nie bądź zielony w temacie autyzmu 🙂
Ps Tak Adaś jest chory… Znowu 😦 Gorączkuje.
Dziś mieliśmy zawieźć do szkoły bezglutenowe, maślane babeczki. No cóż zjedliśmy je wspólnie przy porannej kawie 🙂