Ciężka praca popłaca :)

W weekend nie traciliśmy czasu. Korzystając z obecności taty, wykorzystaliśmy każdą chwilę co do minuty 🙂 Adaś był bardzo zadowolony i chętny do współpracy, co ostatnio mnie bardzo pozytywnie zaskakuje 🙂

Adaś z powodu obniżonego napięcia mięśniowego, czyli hipotonii ma problemy z równowagą i koordynacją oraz z czuciem własnego ciała. Obniżone napięcie u Adasia prawdopodobnie jest spowodowane sepsą oraz jego zaburzeniami neurologicznymi. Napewno duże znaczenie, miała również przebyta w okresie noworodkowym żółtaczka, która naprawdę ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Często to właśnie przez przedłużającą się żółtaczkę dochodzi do mózgowego porażenia dzieci. Niestety z doświadczenia wiem, że jest to zupełnie bagatelizowane przez lekarzy, a wielka szkoda, bo to chodzi o nasze dzieci 😦

Obniżone napięcie mięśniowe to pierwsza ważna informacja na podstawie której można ocenić sprawność układu nerwowego dziecka. Jak rozpoznać obniżone napięcie u dzieci. No cóż u Adasia było to zauważalne od samego początku. Zazwyczaj zaczyna się od problemu z karmieniem, dzieci często mają otwartą buzię, przez co jest problem z odpowiednim przystawieniem do piersi. Mleko jest gorzej przyswajane, przez co można zaobserwować ulewania. Ponadto dzieciątko od samego początku ma problemy z trawieniem pokarmu, rzadko się wypróżnia, co powoduje bóle brzuszka. Zauważalny jest opóźniony rozwój ruchowy. Dziecko z obniżonym napięciem, późno opanowuje podpory oraz trzymanie główki (powinno być opanowane ok 3 m-ca), późno opanowuje umiejętność obrotów na boki, plecy (powinno być ok 5-6 m ca), siedzenia ( prawidłowo to 9 m-c), późno raczkuje (ok 10 mc-ca), późno się pionizuje (ok 14 m-ca) i późno chodzi ( prawidłowo to 18 m-c). Obniżone napięcie często powoduje, że dziecko mało się rusza, nie podnosi nóżek do góry, często ma jeden wyraz twarzy, mało się uśmiecha. W późniejszym wieku, można zauważyć złą postawę, lekko zgarbioną i wiotką. I to co bardzo się wrzuca w oczy to podkurczanie nóg pod pupę, siad w tzw pozycję W. Dzieci z obniżonym napięciem często późno mówią, mają problemy z dociskaniem kredek, utrzymaniem prawidłowej pozycji ciała oraz ze sprawnością fizyczną.

W celu poprawy ogólnej sprawności Adasią, jego koordynacji, równowagi jak również normalizacji obniżonego napięcia mięśniowego, zakładam Adamowi kombinezon DUNAG.

Dzięki niemu mózg Adasia otrzymuje odpowiednie komunikaty jak prawidłowo powinien wykonywać ruchy swoim ciałem. Ćwiczenia w ortezie dynamicznej typu Dunag, wspomaga go ruchowo, daje możliwość wyuczenia prawidłowej postawy, można powiedzieć że to taki skompilowany „PAJĄCZEK” 🙂 A dodatkowo poprawia czucie ciała, w skrócie ściska ciało Adasia, co powoduje, że lepiej czuje swoje mięśnie i stawy.

Zapraszam do obejrzenia filmików z ćwiczeń