Kolejny ciężki dzień za nami. Jest ciężko, ponieważ cała nasza czwórka jest przeziębiona. Adasio czuje się chyba z nas nalepiej. Nawet nie ma kataru. Bardzo mnie to cieszy, bo już od 11/2014 roku jest bez żadnych antybiotyków. A przecież bardzo ważne jest, żeby organizm się oczyścił. Adaś niestety przez przetrwały odruch gryzienia, wszystko wkłada do buzi, przez co szybko łapie wirusy. Przez pierwsze dwa lata jego życia, jeździliśmy do Krakowa tj. Uniwersyteckiego Szpitala w Prokocimiu. Testy potwierdziły obniżoną odporność górnych dróg oddechowych- poziom immunoglobuliny typu A, więc pierwsze co go dopada to gardło. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu wrócimy na zajęcia. Nie lubię takich przerw, bo Adaś wówczas się szybko rozprasza i wypada ze schematu codziennych obowiązków, co powoduje u niego niepokój. Bardzo nie lubi zmian. Staje się wtedy nerwowy i ciężko jest przeprowadzić z nim ćwiczenia w domu.
Dziś najchętniej nie robiłabym nic, źle się czuję, a na dodatek dzieciaki obudziły się kolejny raz o 5 rano. Czy nadejdzie taki dzień, że się w końcu będę mogła wyspać 🙂 ?…
Adaś, jak z resztą podejrzewałam, jest nadwrażliwy czuciowo. Zauważyłam że najbardziej uciążliwa dla Adasia to nadwrażliwość w dłoniach, to bardzo szeroki temat, który zasługuje na osobny post. Ale wierzcie mi, że kwestia nadwrażliwości u dzieci, a szczególnie u dzeci z zaburzeniami integracji sensorycznej jest bardzo ważna. Adaś przez pierwsze dwa lata swojego życia na każdej rehabilitacji płakał przeokropnie, ciężko było mi zrozumieć, że to dla jego dobra i że krzywda mu się nie dzieje 🙂 . Metoda NDT- Bobath, którą Adasio jest rehabilitowany, głównie polega na kontakcie z terapeutą, ale też z podłożem, piłką, Adam zawsze strasznie się wyrwał, walczył. U tak małych dzieci często działa sie intuicyjnie, w późniejszym czasie okazuje się, że dzieciątko jest nadwrażliwe dotykowo i nie potrafiło znieść tego typu dotyku. Jest to niezrozumiałe, często traktuje się to jak fanaberię dzieci. A kontakt z różnymi, nietolerowanymi, fakturami powoduje u dzieci płacz, rozdrażnienie a nawet ból. Adam dlatego często nie lubi bawić się w piasku i innych tego typu rzeczach. Walczymy z tym jak możemy, stosujemy różnego rodzaju masaże oraz zabawy. W naszym przypadku sprawę utrudnia porażenie prawostronne, asymetria. Najważniejsze jest pamiętać o tym, że wszystkie ćwiczenia wykonywać należy na dwie strony ciała lewą i prawą. W najbliższym czasie postaram się opisać parę najważniejszych kwesti apropo nadwrażliwości, asymetrii oraz masażu. Mam nadzieję, że nauczę się wrzucać filmiki na stronę 🙂